تبلیغات در فرودگاه بوشهر

موسسه فرهنگی و تبلیغاتی نارنجی، مجری تبلیغات در فرودگاه بوشهر آماده ارائه خدمات مربوط به تبلیغات در فرودگاه بین المللی بوشهر می باشد، به همین منظور جهت آشنایی با مزای تبلیغات در فرودگاه بوشهر، یک مینی کاتالوگ به صورت پی دی اف را برای دانلود آماده کردیم که از اینجا میتوانید دریافت کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های زیر با ما تماس حاصل فرمایید:

دفتر فروش بوشهر:

همراه: ۰۹۰۲۹۰۲۸۵۰۰

تلفن:  ۰۷۷۳۳۶۵۱۴۱۲  |  ۰۷۷۳۳۶۹۱۴۱۳

 

دفتر فروش تهران:

همراه: ۰۹۱۲۵۱۸۲۰۱۱ (چاره جو)

تلفن:  ۰۲۱۲۲۹۲۴۰۲۲  |  ۰۲۱۲۲۹۲۴۰۲۳

تماس از طریق تلگرام: @narenji_ads

کانال تلگرام: https://t.me/Narenjix

وب سایت: www.narenji.co

مزایای تبلیغات در فرودگاه

تبلیغات در فرودگاه یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی است. با رشد چشم‌گیر حمل و نقل هوایی در ایران جای تعجب نیست که تبلیغ در فرودگاه به یکی از پررونق‌ترین و موفق‌ترین انواع تبلیغات بدل شده و جایگاه ویژه‌ای را بین مدیران و صاحبان برند به خود معطوف کرده است.

به جرات می‌توان فرودگاه‌ها را تنها جایی دانست که مدیران، تصمیم‌گیرندگان در حوزه‌های مختلف، صاحبان مشاغل مهم و قشر متوسط رو به بالای جامعه در آن تردد دارند. گاهی این مسافران ناگزیر هستند ساعت‌ها وقت خود را در صف تحویل بار، بلیت و بازرسی‌های امنیتی سپری کنند و این یک موقعیت استثنایی برای معرفی و عرضه کالاها و خدمات است. مخاطبان تبلیغات در فرودگاه‌ها را افرادی تشکیل می‌دهند که چاره‌ای به غیر از انتظار و مشاهده اطراف ندارند، در نتیجه میزان واکنش آن‌ها به تبلیغات محیطی بسیار بالا است. از سوی دیگر این قشر نسبت به ایده‌ها، خدمات و کالاهای جدید اشتیاق بیشتری نشان می‌دهند.

جالب است بدانید نتایج یک تحقیق نشان داده است که حدود ۸۵ درصد از مسافران، تبلیغات قرار گرفته در فرودگاه را مشاهده و زمانی را صرف مطالعه آن می‌کنند و نسبت به محصولات و خدمات جدیدی که در این تبلیغات معرفی می‌شود علاقه نشان می‌دهند.

جالب‌تر اینکه بیش از یک‌سوم از این افراد تایید کرده‌اند پس از مشاهده تبلیغ در فرودگاه به وب‌سایتی که در این تبلیغات معرفی شده‌ است سر زده‌اند تا اطلاعات بیشتری را به دست بیاورند.

بد نیست بدانید مسافران در زمان حضور خود در فرودگاه، بیشتر به تبلیغات تجهیزات الکترونیک نظیر تلفن‌های هوشمند علاقه نشان می‌دهند. تبلیغات هتل‌ها و خدمات مسافرتی نیز میزان ۵۸ درصد از توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. این موارد باعث شده است تا حدود ۶۰ درصد از مسافران بر این باور باشند که تبلیغات در فرودگاه، نشانه‌ای از کیفیت یک محصول یا برند است. همچنین ۷۵ درصد از تجار، بازرگانان و صاحبان کسب‌وکارها، بر این باور هستند که تبلیغات در فرودگاه‌ها بهترین گزینه برای کسب‌وکارهای B2B است.

تبلیغات نارنجی مجری انحصاری تبلیغات در فرودگاه بین المللی بوشهر
جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از تعرفه ها با ما تماس بگیرید:
دفتر بوشهر: ۰۷۷۳۳۶۵۱۴۱۲,۱۳ همراه: ۰۹۰۲۹۰۲۸۵۰۰ 
نمایندگی تهران: ۰۲۱۲۲۹۲۴۰۲۲,۳ همراه: ۰۹۱۲۵۱۸۲۰۱۱

فواید تبلیغ در فرودگاه

۱. افرادی را که با هواپیما مسافرت می‌کنند می‌توان در گروه افرادی قرار داد که دستشان به جیب‌شان می‌رسد. در نتیجه می‌توان تبلیغات هدف‌مندی را برای این دسته از افراد در فرودگاه‌ها در نظر گرفت.

۲. فرودگاه‌ها در هر روز میزبان مسافران زیادی هستند و در نتیجه به راحتی می‌‌توان با قرار دادن تبلیغ در فرودگاه، پیام تبلیغاتی یک شرکت را در معرض دید افراد زیادی قرار داد.

۳. در بیش‌تر مواقع همراهان و یا استقبال‌کنندگان حاضر در سالن انتظار فرودگاه، کاری برای انجام دادن ندارند و در نتیجه راحت‌تر می‌توان توجه این افراد را با یک تبلیغ جذاب و قابل توجه جلب کرد.

۴. مسافران باید چیزی حدود ۵۰ دقیقه از وقت خود را در انتظار پرواز سپری کنند، این مدت زمان را می‌توان غنیمت دانست و با یک تبلیغ اثربخش، نظر مسافران را جلب کرد.

۵. زمان طولانی حضور مسافران در فرودگاه، باعث می‌شود تا تبلیغات در ذهن آن‌ها ماندگار شود.

۶. در سالن‌های انتظار فرودگاه، می‌توان ابزارهای مختلف تبلیغاتی را به خدمت گرفت، صفحه‌ نمایش‌های بزرگ و بنرهای تبلیغاتی را می‌توان از انواع تبلیغاتی دانست که در فرودگاه از چشم مسافرین دور نمی‌ماند.

۷. مسافران خارجی در بیشتر مواقع با هواپیما مسافرت می‌کنند و در نتیجه، تبلیغ در فرودگاه را می‌توان با هدف انتشار پیام تبلیغاتی برای مسافران خارجی انجام داد. به همین راحتی با تبلیغ در فرودگاه، مشتری‌های بیشتری در بازارهای بین‌المللی را جذب برند یا شرکت خود خواهید کرد.

۸. با کمک تبلیغاتی که در سالن‌ انتظار فرودگاه‌ها قرار می‌دهید، خواهید توانست آگاهی مخاطبان را نسبت به یک برند بیش‌تر کنید و شرکت خود را در نظر مخاطب برجسته‌تر نشان دهید. این کار باعث می‌شود آگاهی بهتری نسبت به برند و شرکت شما در ذهن مخاطب ایجاد و شناخت مشتریان از شما بیشتر شود.

انواع تبلیغات در فرودگاه‌

فرودگاه‌ها موقعیت خوبی را برای هدف قرار دادن مخاطبین در اختیار شما قرار می‌دهند، از طرف دیگر دست شما در انتخاب ابزار مناسب برای تبلیغات، باز است و می‌توانید از روش‌های مختلفی پیام خود را به دید مخاطب برسانید. ابزارهای زیر را می‌توان برخی از گزینه‌هایی دانست که برای تبلیغ در فرودگاه‌ها می‌توان از آن کمک گرفت:

تلویزیون‌های تبلیغاتی
لایت باکس‌ها
صفحه‌نمایش‌های پلاسما
پروژکتورها
استرابوردها
استیکرهای تبلیغاتی
بنرهای دیواری
مکعب‌های چرخان
ویترین‌ها
ماکت‌ها
ویدئو وال
بروشور
وسایل نقلیه فرودگاه
بیلبورد‌های آویزان
بیلبورد‌های نصب شده در بیرون فرودگاه

در میان ابزارهایی که برای تبلیغ در فرودگاه به آن‌‌ها اشاره کردیم، تبلیغات ترانزیتی در فرودگاه، در کنار تبلیغات در تلویزیون‌های تبلیغاتی را می‌توان از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات در فرودگاه دانست.

در مجموع باید گفت اگر کالا و خدمات لوکس و درجه یک را در اختیار مشتری قرار می‌دهید و به فکر جذب مشتری بیش‌تری هستید، تبلیغ در فرودگاه از آن مواردی است که می‌تواند به تجارت شما رونق بیشتری ببخشد.

منبع: aavazeh.com

تبلیغات نارنجی مجری انحصاری تبلیغات در فرودگاه بین المللی بوشهر
جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از تعرفه ها با ما تماس بگیرید:
دفتر بوشهر: ۰۷۷۳۳۶۵۱۴۱۲,۱۳ همراه: ۰۹۰۲۹۰۲۸۵۰۰ 
نمایندگی تهران: ۰۲۱۲۲۹۲۴۰۲۲,۳ همراه: ۰۹۱۲۵۱۸۲۰۱۱

۵ مزیت کاربرد هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی تا چه اندازه موثر است؟

به این آمار توجه کنید: در یک نظر سنجی، ۵۲% افراد گفته اند که احساس آنها نسبت به شرکت هایی که از آنها هدایای تبلیغاتی دریافت کرده اند، مثبت است و نزدیک به ۵۰۰% از افراد نیز به استفاده روزانه خود از این هدایا اشاره کرده اند. در مقایسه با این تعداد و ارقام، روش های قبلی شما برای بازاریابی چگونه عمل می کرده اند؟

مزایای استفاده از هدایای تبلیغاتی چیست؟

۱- مطرح شدن بیشتر برند

یکی از اهداف اغلب کسب و کارهای کوچک و بزرگ مطرح شدن نام تجاری یا برند آنهاست. چگونه می توان یک برند را علیرغم موفقیت در رقابت، در ذهن مشتریان (هم مشتریان موجود و هم مشتریان بالقوه) مطرح و ماندگار کرد؟   یک روش آن خلاقیت در بازاریابی است. هدایای تبلیغاتی ابزار ساده ای هستند که می توانند موجب مطرح شدن برند یک کسب و کار کوچک شوند؛ به کمک درج کردن نام تجاری بر روی کالاهایی که مشتریان  در زندگی روزانه خود از آنها استفاده کنند، شما می توانید جایگاه برند خود را در اذهان عمومی ارتقاء دهید.

۲- کاربری بیشتر با صرف هزینه کمتر

با بودجه های اندک، به سختی می توان روش بازاریابی را انتخاب کرد که بهترین و بیشترین توجه را به سمت کسب و کار کوچک شما جلب کند و انتخاب اینکه کدام موارد بیشترین سود را عاید شما می کند، اغلب دشوار است. هدیه های تبلیغاتی که ارزان قیمت و از دوام بیشتری برخوردار بوده و امکان درج تبلیغ بزرگتری روی آنها وجود دارد، برای سرمایه گذاری بسیار مناسب و ارزشمند هستند. این موضوع را به خاطر داشته باشید که یک اشانتیون یا هدیه کوچک خود راه بزرگی برای افزایش وفاداری مشتریان نسبت به شماست. اگر صاحب مغازه یا فروشگاه هستید بهترین روش برای تشکر کردن از خرید مشتریانتان، اهدای یک اشانتون به آنهاست.

۳- کارت بیزینس ثانویه

اگرچه کارت های بیزینس همیشه به عنوان یکی از اجزای اصلی و ارزشمند در تجارت و هر کسب و کاری هستند اما هدایای تبلیغاتی ( خودکار تبلیغاتی، لیوان تبلیغاتی و … ) نیز راهی جالب و خلاقانه برای جلوه دادن اطلاعات تماس در معرض دید به شمار می روند. به جای اینکه هنگام برخورد با مشتریان احتمالی به آنها تنها کارت بیزینس خود را ارائه کنید، حالتی را در نظر بگیرید که علاوه برکارت بیزنس یک شیء قابل لمس تر که نام برندتان روی آن حک شده است نیز به او بدهید. به عنوان مثال اگر صاحب یک شرکت کامپیوتری هستید و کارتان تعمیر وسایل الکتریکی و کامپیوتری است، می توانید یک درایو USB به همراه بیزنس کارت خود به مشتری بدهید.

۴- ملموس بودن

هنگامی که زمان بازاریابی برای محصولات یا خدماتتان می رسد چیز دیگری که باید به خاطر داشته باشید نمایش و ارائه مکرر آنها به مشتریان است. چگونه می توانید کالا و خدمات خود را بدون صرف هزینه های گزاف به طور پیوسته و مکرر در معرض دید مشتریان قرار دهید؟ راه حل ساده ای وجود دارد: باید به این فکر کنید که خریداران تمایل به داشتن چه چیزهایی در کنار خودشان هستند. به عنوان مثال اگر شما صاحب یک تفریحگاه یا استخر هستید می توانید یک وسیله ساده یادآوری قرار ملاقات در پشت کارت بیزنس خود قرار دهید. مشتریان نیز معمولا از چنین ابزاری به خاطر یادآوری کردن قرار ملاقات هایشان نگهداری و استفاده می کنند. یا اگر در فروشگاهتان انواع نوشیدنی را می فروشید، می توانید از یک دربازکن به عنوان هدیه تبلیغاتی استفاده کنید.

۵- برنامه بازاریابی قدرتمند

خط مشی شما در بازاریابی چیست؟ به این مثال فکر کنید: کدام یک از این گزینه ها را برای برنامه ناهار خود انتخاب می کنید: هر هفته دو بار از یک پیتزا بخورید یا اینکه به جای آن هر هفته دو غذای مختلف میل کنید؟ احتمالا اغلب شما گزینه ای را انتخاب می کنید که تنوع بیشتری دارد. همین اصل می تواند در مورد بازاریابی برای یک کسب و کار کوچک نیز به کار رود. اگرچه داشتن یک اسلوب معین برای بازاریابی مهم است اما توانایی در استفاده از ابزار متنوع برای آوازه دادن به کسب و کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

منبع : avval.ir

برش لیزری

کاربردهای دستگاه برش و حکاکی لیزری

برش لیزریکاربردهای دستگاه های لیزری در سه گروه قابل طبقه بندی هسند که عبارتند از:

کاربرد بر حسب صنعت

کاربرد برش لیزری

کاربرد حکاکی لیزری

کاربرد بر حسب صنعت:

کاربرد لیزر در صنعت تبلیغات و ساخت هدایای تبلیغاتی

کاربرد لیزر در تابلوسازی

کاربرد لیزر در صنعت الکترونیک (حکاکی قطعات الکترونیک)

کاربرد لیزر در ساخت ماکت (ماکت سازی)

کاربرد لیزر در دکوراسیون داخلی

کاربرد لیزر در واشرسازی

کاربرد لیزر در مهرسازی

کاربرد لیزر در صنعت بسته بندی

کاربرد لیزر در معرق کاری

کاربرد لیزر در صنعت چوب

کاربرد لیزر در صنعت شیشه

کاربرد لیزر در صنایع دستی

کاربردهای برش لیزری :

برش پلکسی گلاس. پلکسی گلاس با اسامی مختلفی نامیده می شود که عبارتند از: طلق ، اکریلیک ، پلی اکریلیک و پلکسی. این ماده به خاطر زیبایی ، مقاومت ، سبکی و شفافیت در سال های اخیر در زمینه های مختلف کاربردهای متنوعی پیدا کرده است. یکی از مواردی که دستگاههای لیزر به خوبی آنرا برش می دهند پلکسی گلاس است …

برش لیزری چوب. گاهی اوقات به خصوص در حوزه های کاری هنری نیاز به برش دقیق و پیچیده چوب است که چنین کاری با ابزارهای سنتی و متعارف مقدور نیست. در این گونه موارد می‌توان از دستگاه های برش لیزری استفاده نمود …

برش لاستیک و تولید انواع واشر. فرآیند برش ورقه های لاستیکی در صنایع مختلفی وجود دارد. در روش های سنتی برای برش در تیراژ بالا از قالب های فلزی استفاده می شود. طراحی و ساخت قالب نیز زمان قابل توجهی می برد. اما با استفاده از دستگاه های برش لیزری می توان به سرعت طرح اولیه را به محصول برش خورده تبدیل نمود …

برش و سوراخکاری بردهای مدار چاپی. در روش های سنتی برای برش و سوراخکاری بردهای الکترونیکی از دستگاه های مکانیکی CNCاستفاده می شود. برای انجام کارهای مذکور از دستگاه های برش و سوراخکاری لیزری نیز می توان استفاده نمود …

برش چرم و پارچه با لیزر. با استفاده از دستگاه‌های لیزر می توان طرح های بسیار پیچیده را روی چرم و پارچه برش داد …

برش لیزری پلاستیک. از دستگاه های لیزری برای برش ورقه برای ساخت روکش کنترل پنل ها استفاده می شود …

برش لیزری کاغذ و مقوا. در روش های سنتی برای برش طرح های پیچیده بر روی کاغذ و مقوا از قیچی یا قالب های فلزی استفاده می شود. در صورت استفاده از قیچی، سرعت کار پایین است و نمی توان کاغذ و مقوا را به صورت ظریفی برش داد. دستگاه‌های لیزر توانایی برش هر گونه کاغذ و مقوا را با ظرافت بالا دارد …

برش لیزری

کاربردهای حکاکی لیزری :

حکاکی روی پلکسی گلاس. یکی از موادی که دستگاههای لیزری به خوبی روی آن حکاکی ایجاد می کنند پلکسی گلاس است …

حکاکی روی چوب. چوب از جمله موادی است که موارد کاربرد وسیعی در زمینه های صنعتی و هنری دارد. حکاکی چوب با دست ، کاری زمانبر ، غیر دقیق و گرانقیمت است. در این مورد می‌توان از دستگاه های برش لیزری استفاده نمود …

حکاکی تندیس و لوح های یادبود. با دستگاه های برش و حکاکی لیزری می توان انواع تندیس ها و لوح های بدیع و زیبا را در اشکالی متنوع ساخت …

حکاکی روی سنگ. دستگاه های لیزری می توانند تصاویر افراد یا مناظر را با ظرافت و زیبایی خیره کننده ای بر روی سنگ حکاکی کنند …

حکاکی روی چرم و پارچه. در حال حاضر تنها با استفاده از قالب های فلزی می توان روی محصولات مذکور حکاکی نمود که این حکاکی معمولا نام یا لوگوی تولید کننده است. اما با استفاده از لیزر می توان انواع طرح های پیچیده را بر روی چرم حکاکی نمود …

حک لیزری فلزات. با دستگاه های لیزری می توان با ظرافت بر روی قطعات فلزی حکاکی نمود …

حکاکی عکس روی چوب و ساخت تابلوهای یادگاری. با استفاده از لیزر می توان تصاویر افراد یا مناظر را با ظرافت و دقتی اعجاب آور بر روی چوب حکاکی نمود …

حکاکی یا چاپ پلاستیک. با پبرش لیزریلاستیک می توان بر روی پلاستیک با دقت و ظرافت عملیات چاپ را انجام داد …

تبلیغات محیطی

استفاده کاربردی از تبلیغات محیطی

امکان ارجاع به تبلیغات دیگر
از تبلیغات محیطی می توان به عنوان یک مکمل
 عالی برای تبلیغات دیگر استفاده کرد. مثلا می توانید در تبلیغ محیطی از بینندگان بخواهید برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت شما مراجعه کنند و یا برای دریافت بروشور رایگان با شما تماس بگیرند. معمولا تبلیغات محیطی هنگامی بهترین بازده را دارد که با تبلیغات دیگری همراه شود.

امکان دیده شدن بصورت مکرر

تبلیغات محیطی معمولا مدت زمان زیادی در معرض دید هستند. بر خلاف تبلیغات در تلویزیون و یا مجلات، افرادی که از مکانهای خاص بطور روزانه عبور می کنند، بارها تبلیغات شما را خواهند دید و احتمال خرید آنان افزایش خواهد یافت. بسیاری از خریداران، زمانی خرید می کنند که تبلیغی را بارها دیده باشند.

بازار هدف انتخابی
در تبلیغات محیطی این امکان وجود دارد که بازار هدف را انتخاب کنید. مثلا با خرید فضایی برای تبلیغات محیطی در نمایشگاه کتاب، می توانید
 براحتی پیام خود را به علاقه مندان کتاب برسانید. اگر مخاطبان شما بازاری ها هستند با تبلیغات مناسب در بازار می توانید به آنان دسترسی پیدا کنید. البته مسلما در تمامی موارد نمی توان بازار هدف را به این سادگی انتخاب کرد.

تبلیغات محیطی

تبلیغات محیطی

معایب تبلیغات محیطی:

کوتاه بودن پیام
در تبلیغات محیطی پیام شما باید بسیار
کوتاه باشد. معمولا بینندگان ۳ ثانیه وقت دارند تا پیام را بخوانند. پیام باید به اندازه ای کوتاه باشد که در ۳ ثانیه خوانده شود. در ۹۵ درصد موارد، پیام یا خواننده در حال حرکت هستند. پس لازمه موفقیت در این نوع تبلیغات، تهیه متنی کوتاه، قابل فهم و تاثیر گذار است.

غیر قابل استفاده برای مناسبتهای خاص
قراردادهای تبلیغات محیطی معمولا برای زمانهای کوتاه بسته نمی شوند. حتی بسیاری از فروشندگان فضا برای تبلیغات محیطی، این فضاها را بصورت ماهانه اجاره نمی دهند، بلکه باید حداقل هزینه سه ماه را بپردازید. این موضوع باعث می شود که نتوانید از این نوع تبلیغات برای اعلام فروش های فوق العاده کوتاه مدت، استفاده کنید. همچنین باید هزینه زیادی را بپردازید.grid-16

 

چگونه تبلیغات محیطی را موثرتر سازیم؟

مکان مناسبی بیابید.
با صرف وقت کافی و انجام تحقیقات، مکانی
مناسب برای تبلیغات محیطی خود بیابید. مهمترین عامل در موفقیت تبلیغات،انتخاب مکان مناسب است تا اولا افراد زیادی تبلیغ را ببینند و دوما به موضوع تبلیغ علاقه مند باشند.

متن کوتاهی را انتخاب کنید.
حداکثر از پنج تا هفت کلمه استفاده کنید. نوشته را به اندازه کافی بزرگ بنویسید تا براحتی خوانده شود. زمینه ای ساده و با رنگی متضاد انتخاب
کنید تا خواندن متن آسانتر شود. بقیه فضا را با عکسهایی که مزایای محصول یا خدماتتان را نشان می دهند پر کنید.

نحوه تماس را مشخص کنید.
روش تماس و تیه محصول را
بطور مشخص قید کنید. مثلا بنویسید: قابل تهیه از کتاب فروشی های تهران. و یا آدرس وب سایت یا شماره تماس را با حروف بسیار بزرگ درج کنید. تبلیغاتی که بازدیدکنندگان را به محثول علاقه مند کند و سپس روش تهیه محصول را ارائه ندهد، بازده بسیار کمی خواهد داشت.

 

توصیه ها
امکان استفاده از پوستر را فراموش نکنید.
پوسترها یکی از قدیمی ترین روشهای تبلیغ به شمار می روند و معمولا بازده مناسبی دارند. اگر می خواهید با صرف هزینه ای اندک، و با استفاده از تبلیغات محیطی، مشتریان جدید ایجاد کنید، پوستری رنگی با ابعادA4 تهیه کرده و آنرا به فروشگاهها و مکانهای عمومی اطراف محل کار خود بدهید تا نصب کنند. اینکار در بسیاری از موارد بصورت رایگان انجامخواهد شد و در بعضی موارد نیز باید حاضر به پرداخت وجهی برای اجاره ماهیانه فضا باشید. اگر محصول خود را به توزیع کنندگان می دهید تا بفروشند، حتما در هر بار ارسال سفارش، تعدادی پوستر نیز بفرستید و از آنان بخواهید تا پوسترها را در معرض دید قرار دهند.

تبلیغات نارنجی

نگاهی به معضلات گرافیک تبلیغاتی و تبلیغات

هنر گرافیک با برخورداری توامان از دو وجه بارز خود می تواند رسالتش را به انجام برساند: ۱ وجه هنری ۲ وجه رسانه ای یک پیام تبلیغاتی که محصول مکالمات، اندیشه ها و ملاحظات متعدد و پیچیده ای است، تنها بر دو بال «هنر» و «رسانه» می تواند جامعه هدف را متوجه خود سازد. علاوه بر دو وجه یاد شده، هنر گرافیک به طور کلی سه گونه مختلف دارد:

۱) گرافیک هنری (مولف) Graphic Art

۲) گرافیک تبلیغاتی (طراحی گرافیک) Graphic Design

۳) گرافیک خبری News Graphic که شامل دو عرصه متفاوت «رسانه های چاپی» و «رسانه های تلویزیونی» است.

(واژه Graphic Design به دو گونه گرافیک تبلیغاتی و خبری نیز اطلاق می شود) از قابلیت های متعدد گرافیک، بسته به نوع پیام، می توان بهره برداری های بسیار کرد. برای مثال، پدیده های فرهنگی از قبیل برگزاری یک جشنواره سینمایی، فستیوال موسیقی، یک جشنواره مطبوعاتی یا جشن کتاب، باغ آرایی، اکران تئاتر و یا برپایی یک نمایشگاه نقاشی را از طریق «گرافیک هنری» (Graphic Art) می توان به پیام تبدیل و به مخاطبان ارسال کرد.

در سازوکارهای یک اثر گرافیکی که جنبه های هنرمندانه یا Artistic در آن غالب است، زیبایی شناسی و قواعد استه تیک نقش نخست را برعهده دارد. یعنی همه عناصر طرح در استخدام زیبایی قرار می گیرند. به بیان واضح تر، همه چیز به گونه ای در کار می آید که نه فقط نگاه مخاطب را، بلکه دل او را نیز برباید.

تبلیغات نارنجی

نگاهی به معضلات تبلیغات

اما در گرافیک تبلیغاتی، با اینکه عامل زیبایی نیز از ارکان اثر به حساب می آید، لذا همه عناصر تصویر، اعم از سنگ، خط، عکس و … به گونه ای سازماندهی می شوند که نگاه مخاطب را بتوان تصرف کرد. در این ژانر از هنر گرافیک، همه ترفندها و جذابیت های رنگ، صدا، متن، تصویر، حرکت و … آنچنان در کار می شوند که تو گمان کنی دل باخته ای، در حالی که نگاهت را افسون کرده اند.

گرافیک تبلیغاتی ممکن است یک «همبرگر» یا «نوشیدنی» آنچنان به طرز غلوآمیزی ترکیب اثر را تحت الشعاع خود قرار دهد که بیننده نتواند چشم از آن بردارد … تا به هر طریق ممکن گردن او را چرخانده و به سمت خود متمایل کند! یک اثر گرافیک تبلیغاتی، به محض توفیق در جلب نگاه مخاطب رسالت رسانه ای خود را به سرانجام رسانده و بیش از این لزومی ندارد که این رسالت را الزاما با بکارگیری همه قواعد زیبایی شناسی تکمیل کند چرا که ممکن است وجه استه تیک تبلیغ بر وجه رسانه ای آن غلبه کند و این امر به دور از هدف گذاری تبلیغی و به نوعی شاید بتوان گفت در غلتیدن به «حشو زائد» است و حشو زائد نیز از تمهیدات دشواری است که به علت سهل و ممتنع بودن ذاتی اش، حتی در دست شاعران و نویسندگان و گاه کارگردانان سینما، همواره درست و موثر از آب درنمی آید، هرچند که در ادبیات تبلیغاتی یا «اسلوگان» slogan، حشو زائد کاربرد بسیار دارد اما در ساختار تصویری کمتر دیده می شود زیرا آن کس که با بیان دوپهلو، یا عنصر «تکرار غیر ضرور» که ازجمله لوازم بهره برداری از «حشو زائد» است، اندکی آشنا باشد، می داند که این تمهید، زمانی به اسلحه ای کارآمد تبدیل می شود که نویسنده، طراح یا کارگردان از سواد بالایی برخوردار باشد.

مراد از سواد بالا، در اینجا به معنای برخورداری از حداقل دانش در عرصه هایی مانند مفاهیم فلسفی، بیان استعاری، بیان های مبهم شعری و هنری، آشنایی با مکاتب ادبی، فلسفی و هنری، مطالعات تاریخی و اجتماعی است … و اینها امور پیچیده و ظریفی هستند که تا در شخص درونی نشوند به سواد او تبدیل نشده و در تصمیمات حرفه ای او نیز موثر واقع نمی شوند. می خواهم بگویم این امور پیچیده اما ضروری در حد پیش نیاز برای تصدی مقام هایی همچون ریاست روابط عمومی، مدیر تبلیغات، مدیر هنری و … باید در نظر گرفته شوند.

گرافیک به مثابه یک ابزار نیرومند در انتقال مفاهیم تبلیغاتی به وفور و به دفعات بی شمار مورد استفاده نیروهای «روابط عمومی» و «تبلیغات» قرار می گیرد زیرا که طراحی فعالیتی است برای حل مشکل، وسیله ای برای روشن ساختن معنا، ترکیب معناهای مختلف و دراماتیزه کردن هر کلمه، هر تصویر، هر فرآورده و هر رویداد.

طراحی گرافیک بیش از عرصه های کاربردی دیگر مثل معماری یا طراحی صنعتی، در معرض داوری های گوناگون قرار دارد. از این رو است که باید به تعریف درست آنچه که بر زبان می رانیم آگاه باشیم. هنگامی که به «گرافیک هنری» یا «گرافیک آرت» اشاره می کنیم باید بدانیم که اینگونه از بیان گرافیکی، حاصل عرق ریزان روح هنرمند بوده و در بسیاری مواقع آن را «گرافیک مولف» نیز قلمداد می کنند. عرق ریزان روح برای ثبت علائم و ترسیم تصاویری بدیع برای اینکه روح زمانه را در قالب رنگ ها، واژه ها و خطوط متجلی سازد گرافیک هنری با ارتقای سطح سلیقه عمومی، رسالت شاق و شورانگیز پروژه «سلیقه سازی» را نیز بر دوش می کشد.

«گرافیک تبلیغاتی» اما اغلب از سلیقه عمومی تبعیت می کند. اولین حلقه از نشانه های مربوط به سلیقه عمومی را می توان در سلیقه محدود «مدیران» جست وجو کرد.

در چانه زنی های حرفه ای، هرگاه که سلیقه گرافیست غلبه می کند، فرصتی فراهم می شود تا او در دل یک کار تبلیغاتی، به سلیقه مخاطبان تلنگری هوشیارانه بزند اما دشواری کار در حیطه تبلیغات برای طراحان گرافیک از آنجا ناشی می شود که مدیران یا سفارش دهندگان اکثرا خود را شاهین ترازوی ذائقه و سلیقه عام می پندارند. با دقت در چنین اموری است که به یک پدیده غیرگرافیکی آگاه می شویم. به این معنا که در گرافیک تبلیغاتی و خبری، معمولا «مواد غیر گرافیکی» خیلی زیادتر از آنچه که به نظر می رسد، در کار موثر واقع می شوند.

می خواهم بگویم تمرکز بر این مواد غیرگرافیکی و تفکیک آنها از گرافیک تبلیغاتی، امری است که محیط تبلیغاتی و گرافیک ما سخت به آن نیازمند است. آگاهی از چنین مرزبندی هایی موجب می شود تا به ظرفیت پذیرش، قدرت بیان و معادل یابی بصری که در ذات هنر گرافیک نهفته و درجات آن را خلاقیت هنرمند تعیین می کند، بیشتر آگاه شویم.

«مواد غیرگرافیکی» شامل کلیه معانی و مفاهیم مجازی، سلیقه ای، ملاحظات حقوقی، عرفی، فرهنگی و گاه اقتصادی است. دسترسی به شرح سفارش برخی ادارات دولتی یا شرکت های صنعتی و غیره، گواه بسیار مستند و واقع بینانه ای از تاثیر «مواد غیرگرافیکی» بر طراحی گرافیک را نشان می دهد.

البته و به ناگزیر، دخالت و رعایت «مواد غیرگرافیکی» جزء لاینفک گرافیک تبلیغاتی است. «مواد غیر گرافیکی» نه از اقتضائات هنر گرافیک، که از ضروریات «سفارش» محسوب می شود اما وقتی که تعدد و تنوع و تکثر و تناقض «مواد غیر گرافیکی» سر به جاهایی می کشاند که به یک امر «مانع الجمع» تبدیل می شود، تکلیف آن گرافیک موهومی که می تواند پاسخگوی چنین سفارشاتی باشد، از پیش روشن است.

محدودیت زمان، محدودیت رنگ، کیفیت چاپ و کاغذ، ازجمله قابل فهم ترین موارد غیر ترافیکی هستند که ممکن است هر کدام یا همه موارد فوق بر گرافیک تبلیغاتی مترتب شوند اما «شرح سفارش» به تنهایی افشاکننده طرز فکر یا بهتر بگویم انسجام فکری، ادراک فنی یا حتی علم مدیریتی، فرد یا مجموعه ای از افراد است که باید یک «آرم»، «پوستر» یا «بروشور» را به یک گرافیست سفارش دهد.

اما تا اینجا هنوز کار به «گره» و «دست انداز» دچار نگشته. دشواری از جایی شروع می شود که گرافیست نگون بخت بخواهد به هر ترفندی سفارش مربوطه را تبدیل به طراحی کرده و مثلا در قالب یک «نشانه» یا «پوستر» آماده ساخته و به مشتری یا کارفرما تحویل دهد. سیل بنیان کن انواع توقعات ریز و درشت و نکته سنجی های انحرافی و از سر ناآشنایی با کار، بر مشکلات قبلی افزوده شده و منجر به شکل گیری چیزی می شود که هرچه باشد اما قطعا دیگر «گرافیک» یا «تبلیغ» نیست، یعنی اگر هر اثر گرافیکی تنها یک ماموریت به عهده داشته باشد و آن ماموریت، یک ماموریت ارتباطی باشد، در چنین وضعیتی جریان ارتباط دچار پارازیت های تصویری، مفهومی و لکنت بیان می شود.

اما مشکل به همین جا ختم نمی شود. شکل دیگری از مناسبات حرفه ای نیز رایج است و آن مثلثی ساخته شده از: «مشتری»، «شرکت تبلیغاتی» و «آتلیه طراحی» است. در چنین شکلی، بسیار دیده شده است که میانجیگری میان مشتری و آتلیه طراحی «گرافیست ها» برعهده شرکت تبلیغاتی «بازاریاب ها» است. بازایاب در اغلب موارد به مشتری می گوید: ما به ازای پروژه تبلیغاتی که برایتان اجرا می کنیم، هزینه طراحی گرافیک را حساب نمی کنیم… آنها به سفارش دهنده اعلام می کنند که «طراحی» مجانی است!

به این طریق، گرافیک را به صورت یک امر بی اهمیتی که هر آدم خوش سر و زبان و بی تخصص که خود را بازاریاب معرفی می کند، به یک امر بی اهمیت و تحت تسلط نیروی بازاریابی جلوه می دهند.

منبع : www.aftabir.com

عناصر مشترک طراحی داخلی و گرافیک محیطی

گرافیک به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تبلیغ، پیام رسانی و نشر دانش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می باشد و در جوامع پیشرفته از مهم ترین ارکان تشکیل دهنده یک زندگی اجتماعی است.graphic design

گرافیک به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تبلیغ، پیام رسانی و نشر دانش سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می باشد و در جوامع پیشرفته از مهم ترین ارکان تشکیل دهنده یک زندگی اجتماعی است. طراحی گرافیک در اعلان های تبلیغاتی وتجاری تلویزیون، سینما، بسته بندی کالاها، علائم راهنمایی و رانندگی ویترین مغازه ها تزیین خیابانی وعمومی نظیر هتل ها، فرودگاه ها و مترو ها، رستوران ها و پارک ها، فروشگاه ها و اماکن مختلف ورزشی هنری و فرهنگی، نوشته ها و تبلیغات بدنه ساختمان ها و وسایل نقلیه مثل اتوبوس ها، ترن ها و هواپیماها بیل بردها و گرافیک در ابعاد بزرگ ونقاشی دیواری، پیکتو گرام ها و علائم نمادین، نقش عمده ای دارد. گرافیک محیطی به عنوان یکی از شاخه های گرافیک در رسیدن به اهداف بالا نقش به سزائی دارد و بخش عمده ای از فعالیت های تبلیغاتی و تجاری را در بر می گیرد. محیط اطراف ما خانه ای که در آن زندگی می کنیم خیابانی که درآن تردد می کنیم فضای سبزی که درآن قدم می زنیم، پارکی که برای تفریح به آنجا می رویم، همه نیاز به برقراری روابط منطقی فرمی و روابط سازمان بندی دقیق بر مبنای اصول و مبانی بیان بصری دارند.

انسان به واسطه گرافیک محیطی با محیط پیرامون خود سخن می گوید، و با دیگران ارتباط برقرار می کند. گرافیک محیطی در ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین برای افراد جامعه نقش موثردارد.

محیط مناسب یعنی فضایی که بشر در آن بتواند فارغ از فشارهای ناخواسته روانی رشد کرده و شکوفا شود و این از خواسته های عقلانی و منطقی هر جامعه است. گرافیک محیط زیبایی بصری و نظم و هماهنگی مطلوب فضا است.

مقصود از تمام طرح های گرافیکی برای محیط داخلی و خارجی، ایجاد فضایی برای زندگی پر نشاط و سالم و قانع کننده است. گرافیک محیطی را می توان به دو گونه گرافیک محیطی دو بعدی (مسطح) و سه بعدی (حجمی) تقسیم کرد.

مشخص کردن یک مکان از مکانی دیگر، زیبا سازی، نظم و انسجام بخشیدن به فضای شهری و گسترش حیطه فعالیت هنر گرافیک، از اهداف گرافیک محیطی به شمار می رود.

گرافیک محیطی می تواند جنببه های مختلفی داشته باشد:

جنبه اطلاع رسانی و یاحالت تاکید و یا هشدار نسبت به موضوع

جنبه فرهنگی مانند تبلیغات شهری در مورد تئاتر و سینما و غیره.

جنبه آموزشی

جنبه تبلیغاتی

جنبه اجتماعی مانند تبلیغات علیه مصرف سیگار در سطح شهر

جنبه زیبایی و هنری وصرفا زیبا سازی محیط

تعادل تناسب تاکید تداوم و حدت و تنوع اصول یک سازمان بندی درست هستند. رنگ، نور، شکل، خط، نقطه، سطح، بافت وفضا به کمک آنها می آیند تا اثری مطلوب وزیبا پدید آید.
تعادل:

تعادل از اصول اساسی هنر است. هنر در برقراری ارتباط با مخاطب نوعی تعادل را جستجو می کند تعادل در هنر به وسیله تقسیم بندی متوازن اجزاء صورت می گیرد. رنگ، نور و بافت نیز در حفظ تعادل یا عدم تعادل نقش دارند. البته تاکید زیاد بر تعادل موجب می شود اثر جذابیت خود را از دست بدهد و ایجاد کسالت کند.
تناسب:

برای طراحی سردر یک فروشگاه باید به این نکته توجه داشت، در بعضی مکان ها که وسیع بوده و فضای خالی اطراف یک فروشگاه یایک مکان عمومی وجود دارد، دست طراح باز است و می تواند تناسبات معمولی را تغییر دهد و به طور مثال سردر یک مکان عمومی یا فروشگاه را خیلی بلندتر و بالاتر از حد معمول بگیرد، چرا که به واسطه باز بودن محیط، بیننده به محیط اشراف کامل داشته و می تواند به راحتی سر در را دیده و آن را تشخیص دهد.
تداوم در محیط:

تکرار و تصاعد و تناسب سه جزء تداوم در هنر، عناصر اساسی به شمار می روند، تناسب که به صورت تکرار یک یا چند در میان واحد های مختلف شکل می یابد، پیچیدگی و حرکت بیشتری در خود دارد اثر بخشی تکرار و تناوب به مناسب بودن موضوع و مهارت به کارگیری آن ها بستگی دارد چنانچه تکرار عنصری به تدریج تغییر کند وزن اثر دچار رشد و تصاعد می شود، تصاعد می تواند به سمت بالا، پایین و یا مایل جهت داشته باشد. تصاعد را در تغییر اندازه کوچک و بزرگ در تغییر شکل از چهار گوشی ه دایره و غیره و در تغییر رنگ از کمرنگ به پر رنگ می توان مشاهده کرد.
تاکید در محیط:

چنانچه با کم اهمیت کردن اجزاء یک ترکیب و متمایز نمودن یکی از اجزاء توجه بیننده به بخش خاصی از کار جلب بشود آن بخش را نقطه تاکید می نامند. تاکید را می توان با استفاده از رنگ و بافت پدید آورد. اجزاء یکسان، نقطه تاکید کار راضعیف می نماید. شکل های مشخص و واضح نسبت به اشکال مبهم و اشیاء عجیب نسبت به اشیاء ساده خود نمایی بیشتر دارند نحوه دسته بندی اجزاء نیز بر تاکید یک مجموعه می افزاید. اصل تاکید را می توان هم برای وحدت بخشیدن و هم ایجاد تنوع مورد استفاده قرار داد. تاکید روی یکی از عناصر در جلب مخاطب و یا بازدید کننده از یک مکان عمومی تاثیر مستقیم دارد.
ایجاد وحدت در محیط:

وحدت به هر کاری انسجام می بخشد بدون عنصر و حدت اجزاء یک ترکیب پراکنده و بی ربط به نظر خواهد رسید. وحدت موجب جلب نظر می شود، عامل مهمی در انتقال پیام است کار را قابل درک می کند و به ساده تر شدن پیام کمک می کند.
تنوع در محیط:

تنوع حاصل تفاوت و تضاد است. اختلاف بین شکل، رنگ و یا بافت عناصر تشکیل دهنده تنوع به شمار می رود. اجزاء گوناگون چشم را به دنبال عامل و حدت در کل کار به گردش در می آورند. تنوع در حقیقت وحدت را استحکام می بخشد وحدت میل به نظم، و تنوع کششی به سمت تحریک دارد.

نقطه، خط و سطح دارای قدرت بیان ویژه ای هستند نقاط با توجه به اندازه و نحوه به کارگیری در محیط متفاوت هستند و ایجاد اثر بصری متفاوت می کنند. خطوط نیز به همچنین خطوط منحنی، خطوط شکسته، خطوط مایل و خطوط در حالت افقی و یا عمودی هر کدام اثر بعدی متفاوت به جای می گذارند و در جای مورد نیاز و متناسب به کار گرفته می شوند.

فضا مشخص کننده موقعیت و وضعیت هر پدیده عینی باسایر پدیده ها است فضا وجود هر موجود عینی را در ارتباط با سایر موجودات معین می کند و فضای داخلی و خارجی و میانی را قابل درک می کند.
بافت:

ازدیگر عناصر معماری داخلی و خارجی بافت است، بافت از دو نظر قابل بحث است و از نظر فرم و شکل که وسیله درک آن قوه بینایی است و دوم از نظر خاصیت فیزیکی و جنسیت بافت که با لامسه قابل درک است.

درجه انعکاس یاجذب نور توسط جسم دارای بافت اهمیت فراوان دارد. تضاد سطوح مات و خشن در کنار سطوح براق و صیقلی جذابیت فراوانی دارد و ایجاد جلوه بصری می کند. بافت زبر و خشن قدرت جلب توجه فراوان دارد و برخلاف آن بافت های صاف و صیقلی معمولا کمرنگ و بی جذبه هستند. بافت از مواد مختلف به دست می آید مثل پوست درخت، سطح سنگ، پوست حیوانات و یا نوع مصنوعی آن مثل آجر، فلز، پلاستیک و غیره. شدت نور و طبیعی یا مصنوعی بودن بافت بر کیفیت آن اثر می گذارد. زاویه دید و فاصله ناظر به اثر را باید در نظر داشت.
نور:

نور ار مهم ترین اجزاء در گرافیک محیطی و طراحی داخلی و خارجی است نورهای طبیعی و مصنوعی اثر متفاوت در محیط ایجاد می کنند. نقطه دید ناظر، مقدار نور که به آن می تابد و زاویه دید ناظر عواملی هستند که در تمام المان های داخل خیابان باید رعایت شوند و ترکیبی مناسب و زیبا باهم داشته باشند و دارای طرحی خوب و استاندارد باشد.

علائم راهنمایی و رانندگی، چراغ های روشنایی، صندوق پست، زباله دان، تابلوی اسم خیابان ها تلفن عمومی، آگهی ها و تبلیغات دیواری ایستگاه های اتوبوس، سردر فروشگاه ها و تمام این ها در ارتباط باهم هستند و اثر فراوان در دید عموم می گذارند که باید دلپذیر و زیبا باشند و با رعایت اصول زیباشناسی و ترکیب بندی مناسب در زیبا سازی شهر کمک کنند؛ چرا که محیط شهری نیازمند این زیبایی های بصری است تا از آثار منفی روانی به شهروندان بکاهد. گرافیک محیطی، فضا و محیط زندگی را زیباتر و با نشاط تر می سازد و به محیط شهری نظم و انسجام می بخشد.

منبع : ۱۲۸٫ir

ضرورت تدوین رشته دانشگاهی طراحی وب

نوشتار زیر را جهت معرفی اجمالی تز پیشنهادی ام به پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی جهت پذیرش در مقطع دکترای پژوهش هنر آماده کرده بودم. عنوان کامل تز پیشنهادی ام «ارائه سرفصلها و الگوهای استاندارد و بومی‌سازی شده جهت تدوین رشته دانشگاهی طراحی وب در دانشکده‌های هنر ایران» بود که پس از توضیح ضرورت این مساله، مورد تایید هیئت علمی پژوهشکده جهت مطالعه در مقطع دکترای پژوهش هنر قرار گرفت.

web
مقدمه:
وب؛ رسانه ای تعاملی
امروزه وبسایتهای اینترنتی به عنوان یکی از پرمخاطب ترین رسانه‌های جهان در کنار سایر رسانه‌ها جایگاه درخور توجهی پیدا نموده است. این وسیله ارتباط جمعی با دو ویژگی منحصر به فرد تعاملی  و چندرسانه‌ای  بودن، بسیاری از محدودیتهای سایر رسانه‌ها را ندارد. بسیاری از وبسایت‌ها از نقش یک رسانه نیز فراتر رفته و به عنوان بستری برای توسعه نرم‌افزارهای تحت وب نیز مطرح می‌گردند. اهمیت این بستر نوین اطلاع رسانی و ارائه خدمات هنگامی بیشتر درک می شود که به روند رو به گسترش خدمات اینترنتی سازمانها و ارگانهای دولتی و غیردولتی در دنیا توجه نماییم. به طوریکه وبسایتهای اینترنتی بخشی از نیازهای ضروری زندگی انسان امروز گردیده است.

بدیهی است که گسترش و توسعه این رسانه نوین نیز نیاز به دانش‌های تخصصی فراوانی دارد. از توسعه امکانات سخت افزاری و سرورهای منتشر کننده وبسایتها گرفته تا زبان‌های برنامه نویسی و توسعه نرم‌افزاری. اما در این میان جایگاه عرصه جدیدی از دیزاین جهت ارائه میلیاردها صفحه وب در اینترنت بسیار قابل توجه است. «وب دیزاین» یا طراحی وب، عامل مهمی در شکل گیری موفقیت آمیز ارتباط میان منتشر کننده محتوا و مخاطبان است. به طوریکه اگر تمام امکانات سخت افزاری و نرم‌افزاری بدون کم و کاست برای یک وبسایت فراهم شده باشد، اما این وبسایت گرافیک و رابط کاربری  مناسبی نداشته باشد و مطابق با اصول وب دیزاین طراحی نگردیده باشد، مخاطبان با مشکلات جدی مواجه خواهند شد. همانطور که اگر نشریه‌ای محتوایی حرفه‌ای تولید کند اما از تجربیات طراحان گرافیک در دیزاین خود بهره نبرد، ره به جایی نمی‌برد.

طرح مساله:
خلاء آموزش آکادمیک
علیرغم گسترش قابل توجه وبسایتهای اینترنتی فارسی و رشد روز افزون مخاطبان این رسانه نوین در کشور ما، هنوز بسیاری از مسائل مرتبط با طراحی و توسعه وبسایتها در ایران به اندازه کافی جدی گرفته نشده است. اغلب پیشرفت‌هایی که در زمینه طراحی وب فارسی تا کنون اتفاق افتاده توسط افراد فعال در این حوزه و شرکتهای خصوصی بوده، و معمولا کمتر فعالیتی جدی در زمینه آموزش آکادمیک یا توسعه طراحی‌های بومی‌سازی شده وب توسط ارگانهای دولتی انجام گرفته است. در این میان اگرچه نقش دانشگاه‌ها به عنوان پرورش‌دهندگان افراد متخصص پررنگ‌تر باید باشد، اما خلاء رشته آکادمیک طراحی وب در ایران به طور جدی احساس می‌گردد. به خصوص آنکهطراحی وب فارسی نیز می‌تواند همچون طراحی گرافیک ایران هویتی بومی به خود بگیرد و ویژگیهای منحصر به فردی در عرصه دیزاین به جهان معرفی نماید.

ضرورت مساله:
طراحی وب؛ رشته ای مستقل
از آنجا که طراحی وب نیاز به تخصص‌های فراوانی دارد، امروزه نه مهندسان نرم‌افزار و نه طراحان گرافیک به واسطه آموخته‌های دانشگاهی خود قادر نخواهند بود یک وبسایت را به صورت حرفه‌ای طراحی نمایند. دانش آموختگان رشته «نرم‌افزار کامپیوتر» علیرغم اینکه یک یا چند زبان برنامه نویسی تحت وب را فرا گرفته‌اند، معمولا از اصول زیبایی شناختی، ترکیب‌بندی و دنیای گرافیک دیزاین بی اطلاعند. دلیل اینکه اکثر وبسایتهای دولتی مخاطبان خود را به خاطر گرافیک ضعیف خود دچار تشویش بصری می‌نمایند این است که مسئولیت طراحی و توسعه وبسایتها به ناچار به دوش این مهندسان گذارده می‌شود. بدین ترتیب اگرچه گاهی با برنامه نویسی حرفه‌ایِ خدمات اینترنتی در اینگونه سایتها مواجه می شویم، اما اصول کاربردپذیری  و نیز گرافیک مناسب معمولا نادیده گرفته می‌شود.

از طرفی دانش‌آموختگان رشته «طراحی گرافیک» نیز مطابق با سرفصلهای تدریس شده به آنها، فعالیتهای خود را به گرافیک چاپی محدود نموده و کمتر رغبتی به دنیای کدنویسی و برنامه نویسی وب دیزاین دارند. البته در مواردی نیز که مشاهده می‌شود گرافیک یک وبسایت به یک گرافیست (فعال در حوزه چاپ) سپرده می شود، به علت ناآگاهی وی به محدودیت‌ها و خصوصیات گرافیک وب و نیز ناآشنایی با سبک‌ها و ساختارهای استاندارد وب نتیجه مطلوبی بدست نمی‌آید.

از سویی دیگر مجموع مهارت‌های مورد نیاز برای طراحی وب حرفه‌ای، فراتر از تجمیع مهارت‌های «برنامه‌نویسی» و «طراحی گرافیک» است. طراحی وب به عنوان رشته‌ای مستقل، مفاهیم و اصول منحصر به خود را مطرح ساخته است. زمینه‌های مرتبطی نظیر طراحی تعاملی، گرافیک متحرک ، طراحی واسط کاربری، معماری وب ، کاربردپذیری، دسترس پذیری ، بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو ، وب ۲٫۰ (نسل دوم وب)، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی، تحلیل آمار بازدیدکنندگان، و… موجب می‌شود نیاز به تدوین رشته آکادمیک مستقلی تحت عنوان «طراحی وب» جدی‌تر مطرح گردد. از طرفی منابع موجود در بسیاری از این زمینه‌ها، بیشتر مطابق با خصوصیات جامعه وب انگلیسی است. به طوریکه ساختار کدهای HTML، فونت‌های استاندارد تحت وب، فاصله‌ها و اندازه‌های پیش فرض در تگ‌ها، ترکیب‌بندی راست به چپ ، مبانی SEO و تبلیغات تحت وب، و بسیاری از زمینه‌های مرتبط نیاز به تطبیق با شرایط و امکانات جامعه وب فارسی دارد.

تدوین رشته «طراحی وب» و تدریس آن در دانشکده‌های هنر، علاوه بر تربیت افراد متخصص در این حوزه و معرفی آنها به فرصتهای شغلی فراوانی که در این زمینه وجود دارد، می‌تواند گامی باشد در جهت ارائه یک الگوی استاندارد برایطراحی وب فارسی، و نیز تلاشی آکادمیک خواهد بود برای رفع نقصهای قابل توجه موجود، نظیر طراحی فونتهای فارسی بهینه شده برای نمایش در وب.

منبع : www.hamed-bd.com